
Tud gyerkmeked biztonságban, ha utazol…
A gyermekek méretük miatt nem tudnak úgy kapaszkodni mint a felnőttek, és mivel az autóban nem ér le a lábuk,fékezéskor ide-oda csúszkálhatnak. Nagyon fontos, hogy a méretüknek megfelelő gyermekülést válasszuk számukra. Még a legrövidebb útra is kössük be a gyermeket, még akkor is, ha felnőtt utazik vele a hátsó ülésen. Soha ne engedjük, hogy a két első ülés között álljon, mert egy hirtelen fékezéskor a gyermek előre eshet, és a sebességváltó súlyos sérüléseket okozhat a nyakán, vagy a gégére mért ütés által.
Elsősorban a gyermekünk súlyának, másodsorban életkorának megfelelő autósülést válasszunk, azonban ne feledjük, hogy a legdrágább ülés is akkor véd, ha betartjuk a biztonsági előírásokat, és az ülést rendeltetésszerűen használjuk. A gyermek ülését akkor kell nagyobb méretűre cserélni, ha a feje elérte az ülés tetejét, vagy súlya meghaladja a használati utasításban megengedetettet.
Hordozó – 0-13kg
Az újszülött kisbaba vázrendszere, izomzata, reakciókészsége fejletlenebb, és ő maga sokkal védtelenebb a behatás, fékezés, ütközés ellen. A gerincoszlopa képtelen megtartani a hirtelen fékezéskor előrendülő fejét, és így akár súlyos nyaksérülést is elszenvedhet. Az újszülötteket és a csecsemőket ezért tanácsos mindig menetiránynak háttal elhelyezni kizárólag autós biztonsági hordozóban. A hordozók közül célszerű olyat választani, amibe nem süllyed bele a baba. Sokan mózeskosárban szállítják a kicsit a hátsó ülésen, és az autó biztonsági övével rögzítik a mózest. Ez veszélyes, és nem biztonságos, mert a babát nem lehet rögzíteni, és nem is autós szállításra való ez a szerkezet. Az első ülésre rögzített biztonsági autós hordozó kizárólag menetiránynak háttal helyezhető el, és azokban a járművekben, amelyekben légzsák is az első üléseknél, az mindenképpen ki kell kapcsolni. Ha nem lehet a légzsákot kikapcsolni, a babát a hordozóban a hátsó ülésben, menetiránynak háttal kell elhelyezni.
Gyermekülés – 0-18kg, 9-25kg
Amikor a baba súlya már elérte a 9 kg-ot érdemes váltani. Ezekre az ülésekre jellemző, hogy mindegyiknek van egy fix talpa, ezen van maga az ülőfelület. A gyermek kényelmét szolgálja, hogy magát az ülést 2-3 fokozatban lehet dönteni. Saját biztonsági övvel is el vannak látva, és az autóba a gépkocsi biztonsági övével kell őket berögzíteni. Rendkívül stabilak. Pluszban szűkítő betéteket tartalmaznak, amit a baba életkorának megfelelően kivehetünk. Nemelyik típusnál a fejtámasz még állítható is. Az utazás ezekben az ülésekben menetiránnyal szemben is történhet. Amennyiben az autónk rendelkezik ISOFIX-szel, akkor érdemes ezzel kompatibilis ülést beszerezni.
9-36kg, 15-36kg
Ezeket az üléseket a gyermek kb. 4-5 éves koráig ki tudjuk használni. Óvodás korú gyerekeknek, vagy ha már egyszerűen kinőtte az előző ülést válasszunk ezek közül a háttámlás ülésmagasítónak nevezett biztonsági ülésekből. Ezeknek az üléseknek általában a fejtámla részét lehet emelni, így egy hosszú távon kihasználható, minden kényelemet és biztonságot nyújtó ülése lesz a gyermeknek. Ezek közül a modellek közül essen olyanra a választás, aminek még saját biztonsági öve is van, és szűkítő betéttel is el van látva. Későbbiekben ezeknek az üléseknek a nagy részénél a háttámla eltávolítható, és egy nagyon kényelmes ülésmagasítóként fogja betölteni az utazási funkcióját.
Mi is sokféle típussal dolgozunk, nézz szét nálunk, és ha elakadtál keress bennünket elérhetőségeinken…