
A leggyakoribb kismama problémákat gyűjtöttük neked egy pici csokorba…
Terhességi hányás
Az első 12. hétben igen gyakori panasz, de később is találkozuk vele. Tanácsok a problémára:
- Rendszeres, de kis mennyiségű étel bevitele
- Kerüljük a fűszeres ételeket
- Vacsorára fehérjedús étel javasolt
- Reggelente egy pohár tej
- Kevés keksz
- Bizonyos esetekben jót tesz az édes, szénsavas üdítőitalok fogyasztása
- Komolyabb esetekben Daedalon végbélkúp (a tabletta ugyanis kijön a hányással)
- Schüssler só Nr. 2 D6 napi 3×1 tbl – követve a homeopáthiás alapelveket
Gyomorégés
A gyomorégés a terhesség egyik leggyakoribb, veszélytelen, ámde kellemetlen velejárója.
Mit tehetünk ellene?
- Együnk naponta többször keveset.
- Kerüljük a folyadékokat és a pépes ételeket
- Folyadékot csak kis kortyokban, egyszerre keveset igyunk.
- Az étrendünk alapját a zöldség- és főzelékfélék, burgonya, rizs, tésztafélék, kenyér, péksütemények és az állati eredetű fehérjék adják.
- A sok rostot tartalmazó főzelékféléket (hüvelyesek, k-betűsök) hosszú ideig, és fedő nélkül főzzük, így nem fognak puffadást okozni.
- A növényi zsírokat részesítsük előnyben
- Ne használjunk erős, csípős fűszereket, kerüljük a sót.
- Kerülni kell minden olyan ételt, italt, amely fokozza a gyomorsav termelését, így pl: erős fűszerek: csípős paprika, mustár, curry, ketchup, torma, ecet, fekete bors, alma, citrusfélék, sok cukrot tartalmazó ételek: lekvár, dzsem, méz, kompótok, sütemények, csokoládé, koffein tartalmú italok: kávé, tea, kóla, a szénsavas üdítők, citrusfélékből készült rostos levek,
- Jól jöhet a frissen préselt burgonyalé, gyógyreakeverék, savanyú káposzta leve….
„Vizesedés”
A terhességi hormonok, a súlygyarapodás, a vízháztartás megváltozása hozzájárulnak a végtagok, az arc és súlyos esetben az egész test vizesedéséhez, melyet mindenképpen kezelni kell. Ha a súlytöbblet meghaladja a 15 kg, és az oedemához magas vérnyomás és fehérje vizelés is társul, az már gondot jelenthet. Ha egyik napról a másikra hirtelen vizesedni kezdesz, mindenképpen keresd fel az orvosodat.
Az alsó végtagi oedemak kiürítésében nagy segítségedre lehet a párnák. Erről bővebben itt találsz információkat. A napi mozgás, és torna mellett fontos a táplákozásodra is odfigyelni. Keress fel egy dietetikust, aki speciális étrendet állít össze neked. A héjában főtt burgonya, a petrezselyem, a barnarizs, a metélőhagyma, a lestyán és az uborka egészséges vízhajtó hatással bírnak.
Aranyeres panaszok
Elég kellemetlen, fájdalommal is járhat ez a nemcsak kismamákat érintő probléma. Kezelheted vény nélkül kapható kenőcsökkel (Reparon, Doxiproct stb.), de a táplákozással és a megfelelő folyadék bevitellel tudod igazából elkerülni az egészet.
Nagyon sokan a jegelésre esküsznek. Több kismamám volt, aki jégzselét használt és jónak bizonyult a számára.
Derék és hátfájdalom
A probléma hátterében a nem megfelelő testtartás áll. A terhesség előre haladtával a has megnövekszik, a súlypont előbbre tolódik, és nagyobb lesz a terhelés. A problémát kismama tornával tudod kezelni. Persze vannak speciális masszázs technikák de ezekről kérd ki orvosod véleményét, mert a háton is vannak olyan pontok, amiket nem szabad masszírozni.
Alhasi görcsök
Szinte nincs is olyan terhes, aki terhessége alatt (persze a szülés kivételével) ne érzett volna különféle görcsöket.
Kisterhességben 16-18. hétig a méh hirtelen növekedése okozza legtöbbször a problémát. Ugyanilyen panaszt okozhat még korábbi műtétek, például császármetszés utáni hegek feszülése. Általában orvosi javaslatra Magne B6 szedésére enyhülnek ezek a panaszok. Ha viszont a görcsök fokozódnak, esetleg friss piros vérzéssel is járnak, mindig fel kell keresni az orvost kontroll céljából, ugyanúgy, ha bármilyen szokatlan tüneted alakulna ki.
18-20. hét után már sokan érzik a magzatmozgásokat, ezért amikor a magzat a méh falát ingerli, reflexes méhösszehúzódást lehet észlelni, ezt sokan görcsös állapotnak vélik felfedezni.
A 35-36. héttől már jelentkezhetnek, rendszeres, néhány másodpercig tartó görcsök, melyeket jósló fájásnak nevezünk.
Általában 36 hétig Magnézium bevitellel lehet a problémát orvosolni.
Rendszeres, fokozódó görcsök esetén tehát mielőbb keressük fel a kezelőorvost!